Logo FAV Podpora aktivních studentů

Logo FAV
Podpora aktivních studentů

Čeština English

Grab the Lab - Podmínky soutěže

Tato stránka shrnuje aktuální podmínky soutěže Grab the Lab, do které je možné přihlásit Váš tým ve stanoveném termínu. Na této stránce naleznete omezení a doporučení na jednotlivé položky, které je poté možné naleznout v samotném formuláři.

Podání návrhu projektu

Každý projekt má svůj název. Název shrnuje záměr projektu, může obsahovat nějaký Váš speciální název, který jste si pro Váš výtvor vymysleli.

Projekt se vždy vztahuje k nějakému oboru, který je v rámci Fakulty aplikovaných věd obsažen: fyzika, geomatika, informatika a výpočetní technika, kybernetika, matematika a mechanika. Pokud projekt zasahuje do více oborů, vyberte dominantní.

Každý projekt musí mít motivaci pro svůj vznik - popište, proč projekt vzniká a jaký záměr budete řešit. Dále je důležité uvést i přehled metod, které budete používat, abychom věděli, že víte, do čeho jdete. Vypsané metody se nemusí shodovat s tím, co poté doopravdy využijete. Budeme také potřebovat, abyste sepsali tzv. anotaci - tedy krátký text, který představuje váš projekt hodnotitelům.

Projekt může trvat 3, 4, 6 nebo 8 měsíců. Delší projekty musí mít dobře odůvodněné svoje trvání - i tento aspekt bude posuzován v rámci hodnocení.

U projektu musí být uvedena kontaktní osoba ze školy, ze které pochází členové týmu. Pokud členové týmu pochází z více škol, uveďte kontaktní osobu na škole, na kterou dochází vedoucí týmu.

Řešitelský tým sestává nejméně ze dvou, nejvíce z pěti osob. Jedna osoba je označena jako vedoucí týmu, jiná osoba je označena jako zástupce vedoucího týmu. U všech osob potřebujeme vědět školu, ze které pochází a třídu. Řešitelský tým zůstává neměnný po dobu trvání projektu.

Projekt může být financován z prostředků fakulty. Jsme ochotni podpořit projekty částkou do 10 000 Kč - pokud bude požadovaná částka vyšší, musí být důkladně odůvodněno, proč tomu tak je. Požadované finanční prostředky jsou rozděleny po položkách, které jsou zařazeny do kategorií: drobná elektronika, kurzy a školení, drobný hmotný majetek, strava, licence a ostatní. Pokud je požadována částka pro stravu, bude vítěznému týmu poskytnuta možnost docházet na jídlo do univerzitní menzy.

Projekt je členěn do fází. Tyto fáze jsou orientační a musí odrážet skutečné rozdělení projektu na etapy. Typická struktura je například: analýza, návrh, implementace, testování. Tým následně zhodnotí všechny body a jejich plnění v závěrečné zprávě k projektu.

Projekt musí mít stanovené výstupy. Výstupem se rozumí buď hotové dílo, software, návrh algoritmu a podobně. Každý výstup je zařazen do jedné z kategorií: software, hardware, metoda nebo algoritmus, postup nebo metodika, dokumentace nebo kniha nebo výukový materiál a ostatní. Výstupy jsou závazné.

Tým svůj návrh projektu odešle prostřednictvím formuláře a tím dojde k podání projektu.

Vyhodnocení návrhů

Podané přihlášky hodnotí odborná komise složená vždy z heterogenního týmu odborníků z řad pracovníků fakulty, která čítá nejméně 3 členy.

Každý člen týmu se vyjádří na bodové stupnici od 0 (nejhorší) po 10 bodů (nejlepší) k následujícím kritériím:

  • přínos projektu
  • vytyčení cíle
  • uskutečnitelnost
  • kvalita zpracovaného návrhu
  • adekvátnost požadavků na financování
. Každý člen komise pak připojí krátké textové hodnocení a na závěr dodá, zda projekt doporučuje či nedoporučuje podpořit.

Po zhodnocení všech podaných přihlášek je uchazečům zasláno rozhodnutí. Organizátor soutěže si vyhrazuje právo nepodpořit žádný z návrhů, a to zejména v momentě, kdy nebude komisí doporučen žádný z projektů.

Průběh projektu

Podpořený tým dochází do laboratoře dle svého vlastního časového plánu, omezením je pouze provozní doba budovy fakulty. Tým dostane zapůjčené přístupové karty dle dispozic pracoviště.

Na počátku období podpory je dohodnuta úvodní schůzka, kde dojde k předání náležitostí, poučení o bezpečnosti práce a BOZP, řádu laboratoře a je dohodnuto, jak bude projekt pokračovat.

Organizátor výzvy si vyhrazuje právo podporu projektu předčasně ukončit - taková situace může nastat například tehdy, když členové týmu poruší pravidla soutěže, řád laboratoře, do laboratoře nedochází, neplní stanovené cíle nebo jinak znevažují poskytnuté prostředky.

Závěr projektu

Po skončení období podpory ztrácí tým nárok na laboratoř a přístupy jsou zablokovány.

Podpořený tým do dvou týdnů od ukončení projektu zpracuje závěrečnou zprávu k projektu; tato zpráva zahrnuje:

  • zhodnocení projektu a plnění jeho etap
  • zprávu o využití finančních prostředků
  • krátký informační článek pro veřejnost, který bude umístěn na webové stránky fakulty

Podpořený tým s organizátorem soutěže dohodne datum a čas prezentace výsledků. V této prezentaci představí tým svůj projekt a jeho výstupy veřejnosti. Prezentace proběhne v prostorách fakulty.