Logo FAV Podpora aktivních studentů

Logo FAV
Podpora aktivních studentů

Čeština English

Mentoring

Fakulta aplikovaných věd je plná expertů v rozličných oblastech vědy a výzkumu. Tito odborníci mají kromě obsáhlých znalostí i nenahraditelné zkušenosti, které Vám jsou ochotni poskytnout. Mentoringu středoškoláků se už nějakou dobu věnujeme.

Jak takový mentoring může vypadat? To záleží na každém. Vždy je ale hlavním prvkem právě nějaký odborný mentor, kterého ti pomůže vybrat třeba právě talent ambassador. Chceš za svým mentorem pravidelně chodit na FAVku do laboratoře? Potřebuješ jen trochu poradit se svým projektem, který jinak zvládáš? Chceš svůj projekt pozvednout na vyšší úroveň a schází ti inspirace? Hledáš inspiraci na projekt, jehož výstup má šanci být užitečný? Vše vymyslíme.

Pokud bys chtěl(a) mentora najít, neboj se napsat talent ambassadorovi (talent@fav.zcu.cz). I když si zrovna nejsi jistý/jistá tím, co právě potřebuješ nebo chceš - jsme tu i od toho, abychom tě pomohli nasměrovat.

Koho jsme třeba mentorovali?

LASAR

 info.zcu
 doc. Ing. Jiří Masopust, Ph.D.

Tým LASAR je složený z pěti středoškolských studentů pocházejících z různých koutů naší země. Na začátku si dali velmi ambiciózní cíl - sestavit takové zařízení, které by z povrchu Země dokázalo namířit silný laserový paprsek na družici pohybující se na orbitě, která nekomunikuje se základnou kvůli nějaké softwarové chybě. Ten by měl přetížit přepěťovou ochranu, což v konečném důsledku vyústí v restart systému družice a možnost nahrát aktualizovaný software, který chybu neobsahuje.

Dali si ale za cíl posunout jejich záměr ještě dál - odletět do Houstonu a zúčastnit se prestižní soutěže Conrad Challenge. Na té se jim podařilo získat dokonce dvě ze tří cen.

AstroX

 info.zcu

Taktéž pětičlenný tým středoškoláků s názvem AstroX se nejdříve zúčastnit hackathonu v pražském planetáriu a následně soutěže AstroPi Mission Space Lab. Z té si odnesli první cenu. Následně projekt představili Evropské vesmírné agentuře, které se projekt líbil natolik, že obdrželi všechnu potřebnou techniku.

Jejich projekt má za cíl ze snímků Země pořízených z vesmíru odhadovat výšku mraků. V roce 2023 jejich řešení putovalo přímo na Mezinárodní vesmírnou stanici.

FAVka poskytla týmu AstroX laboratoř, ve které na projektu pracovali. V podstatě se jedná o první tým, který kdy vyhrál výzvu Grab the Lab.

Matyáš Boháček

 info.zcu
 Ing. Marek Hrúz, Ph.D.

Student pražského Gymnázia Jana Keplera, Matyáš Boháček, kontaktoval FAVku s prosbou o mentoring v oblasti strojového učení. Zprvu šlo pouze o mentoring, časem se však spolupráce rozvinula a výsledkem byl software pro rozpoznávání českého znakového jazyka.

Svou prací zaujal nejedno zahraniční pracoviště - absolvoval letní stáž na Kalifornské univerzitě v Berkeley a nyní je studentem na Stanfordově univerzitě. S FAVkou však spolupracuje i nadále - vývoj aplikace stále pokračuje.

A další...

Talent ambassador už našel mentora desítkám středoškoláků. Budeš mezi nimi i ty?